Om oss

En ledande aktör i sydöstra Sverige

Scenteknik Kalmar AB ligger i Kalmar på Törnebyvägen 5. Vårt arbetsområde sträcker sig dock över stora delar av Sverige och Norden utifrån kundens önskemål.

Vår verksamhet omfattar allt inom ljud, ljus, bild och scen för alla tänkbara situationer. Exempelvis; konserter, teater, musikaler, konferenser, kongresser, festivaler, mässor, produktlanseringar, utställningar och fasta installationer.
Vårt mål är att med vår kunskap och utrustning uppfylla och överträffa våra kunders förväntningar, och utifrån en dialog med kunden skapa ett minnesvärt evenemang för både arrangör och publik.

Grunden till Scenteknik Kalmar lades i början av 1990-talet. Redan då hade Henrik Ekholm och hans bror Christian ett brinnande intresse för allt som har med ljud, ljus och scen att göra. Efter ett par års frilansande startade Henrik Ekholm företaget Scenteknik Kalmar, då som enskild firma. År 2007 ombildades Scenteknik Kalmar till aktiebolag och har sedan dess fortsatt växa år efter år.

Vårt team

Henrik Ekholm Henrik Ekholm

Henrik Ekholm

VD och tekniker
010-179 89 01
henrik@scenteknik-kalmar.se

Filip Boström Filip Boström

Filip Boström

Tekniker och projektledare
010-179 89 11
filip@scenteknik-kalmar.se

Henrik Johnsson Henrik Johnsson

Henrik Johnsson

Tekniker och projektledare
010-179 89 07
henrik.johnsson@scenteknik-kalmar.se

Dan Dan

Dan ”Svarten” Ossianson

Tekniker och lager
010-179 89 05
svarten@scenteknik-kalmar.se

Anton Göransson Anton Göransson

Anton Göransson

Tekniker och lager
010-179 89 04
anton@scenteknik-kalmar.se

Johan Svensson Johan Svensson

Johan Svensson

Tekniker och scenmästare
010-179 89 09
johan@scenteknik-kalmar.se

Emil Stoltz Emil Stoltz

Emil Stoltz

Tekniker och scenmästare
010-179 89 06
emil.stoltz@scenteknik-kalmar.se

Henrik Nomark Henrik Nomark

Henrik Nomark

Tekniker och projektledare
010-179 89 08
henrik.nomark@scenteknik-kalmar.se

Mikael Heurlin Mikael Heurlin

Mikael Heurlin

Installation och scen
010-179 89 10
mikael@scenteknik-kalmar.se

Albin Nyberg Oliv Albin Nyberg Oliv

Albin Nyberg Oliv

Installation och service
010-179 89 12
albin@scenteknik-kalmar.se

Christian Ekholm Christian Ekholm

Christian Ekholm

Platschef och inköp
010-179 89 02
christian@scenteknik-kalmar.se

Jimbo Nilsson Jimbo Nilsson

Jimbo Nilsson

Lager

Fakturafrågor Fakturafrågor

Fakturafrågor

Kund och leverantör
ekonomi@scenteknik-kalmar.se


Allmänna villkor

Där inget annat avtalats separat eller i våra allmänna villkor så tillämpas LLB’s leveransbestämmelser
LLB2013A, LLB2013G, LLB2013S, LLB2019H.